All for Joomla All for Webmasters

Kaftan ve Bindallıların Önemi

Kaftan; Türk Milletinin 2000 yıllık geçmişinin vazgeçilmez öğelerinden biridir. Daha çok güç, kudret ve şıklığın sembolüdür. Osmanlı Türklerinden Devlet ricalinin mertebelerini belirleyeci önemdedir. Sadece Devlet ricalinde değil saray hareminde de kaftan belirleyicidir. Bir alt sınıftaki harem yaşıyanı bir üst sınıfa uygun kaftan giyemezdi. Bulundukları mevkiye göre seçilen kaftanları yaptırmak için hiçbir fedakarlıktan kaçınılmazdı. Değerli taşlar ve Mücevherlerle bezenmiş kaftanlar asırlar boyu Türk sarayının vazgeçilmesi ve Avrupa’nın da ilgi odağı olmuştur. Öte yandan saray dışında Bindallı kültürü yerleşiktir. Özel günlerde Türk kadınının tercihi olup çeyiz sandıklarının olmazsa olmazıdır.

Günümüzde kına ve düğün törenlerinde kullanılan kaftan ve bindallılar artık daha modern bir hale gelmişlerdir. Geleneklerinden kopmak istemeyen ancak çağımıza ayak uydurmakta isteyen ailelerin bir numaralı tercihidir. Kaftanların gelişimini yakından takip eden aileler düğün kına gibi organizasyonlarında organizasyon şirketlerinin kaftan ve bindallı kültürüne yabancı olduklarını, sadece trendi yakalamak için amatörce yaklaştıklarını belirlemiş ve bu organizasyonların bu işi profesyonelce yapan firmalara bırakmayı tercih etmişlerdir. Kaftan Tekstil de bu firmalardan biri olup uzun yıllardır kaftan, bindallı, hint kıyafeti sektöründe lider konumdadır.

Onlarca değişik modeli ile kişiye özel tasarımlarıyla modaya yön veren Kaftan Tekstil profesyonel ekibiyle tarihi Kapalıçarşı’ya hizmet vermektedir…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir